Haber

BM’de Feridun Sinirlioğlu’na Afganistan misyonu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’nu Afganistan Özel Değerleme Misyonu Koordinatörü olarak atadığı açıklandı.

Randevu, BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından günlük bir basın toplantısında açıklandı.

Atamaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Guterres’in Nirlioğlu’ndan bağımsız değerlendirme yapmasını ve “Afganistan’ın karşı karşıya olduğu mevcut zorluklara” ilişkin bütüncül ve dengeli önerilerde bulunmasını istediği belirtildi.

Büyükelçi Sinirlioğlu’nun uluslararası ilişkiler ve diplomasi konusunda oldukça tecrübeli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Büyükelçi’nin mesleğinde siyasi, insani, kalkınma, insan hakları ve arabuluculuk belgeleri yürüttüğü belirtildi.

Açıklamada, Sinirlioğlu’nun Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’dan Afganistan’a kadar çok geniş bir coğrafyada bilgi ve deneyim sahibi olduğu vurgulandı.

2015 yılında Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Sinirlioğlu, Dışişleri Bakanlığı’nın “en uzun süre görev yapan” diplomatlarından biri olarak biliniyor. Nervousoğlu, 2016-2023 yıllarında Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı. (HABER MERKEZİ)

haberyenice.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu