Ekonomi

TİKA, Kosova’daki çiftçilere toprak işleme makineleri dağıttı

Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA), Podujeva Belediyesi işbirliğiyle Kosova’nın kuzeydoğusundaki Poduyeva kasabasında 50 çiftçiye toprak frezeleme makinesi (rotovatör) dağıttı.

Poduyeva Belediyesi’ne ait alanda düzenlenen dağıtım törenine Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, TİKA Priştine Koordinatörü Fulya Aslan, Poduyeva Belediye Başkanı Shpejtim Bulliqi ve çiftçiler katıldı.

Büyükelçi Angılı, törende yaptığı konuşmada, Poduyevalı çiftçilerin Türkiye’ye tarım ürünü ihracatını artırma hedeflerine yeni malzemelerle ulaşabileceklerini söyledi.

Eş finansmanla yürütülen projenin çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılaması açısından örnek teşkil ettiğini belirten Angılı, “İnşallah bu proje üretiminizin artmasına ve Kosova ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.” söz konusu.

Başkan Bulliqi, belediyenin çiftçilerin ihtiyaçları doğrultusunda doğrudan veya bağışçıların desteğiyle başka yatırımlar da yapacağını belirtti.

Makineleri teslim alan çiftçiler, Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür etti.

“Podujeva Belediyesi’nde Çiftçiye Destek” projesi kapsamında TİKA ile ortaklaşa finanse edilen 50 adet toprak işleme makinesinin (rotovatör) dağıtımıyla ekili alanların genişletilmesi, mahsul kalitesinin iyileştirilmesi ve istihdamın artırılması amaçlanıyor. Poduyeva Belediyesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu